NT Clubs

Northern Territory Calisthenics Association

Secretary: Michael De Luca
Email: secretary@ntcalisthenics.org.au
Postal Address: PO Box 43364, Casuarina  NT  0811

Please contact clubs individually for updated times and locations of classes/sessions.

Arafura Calisthenics Club

Contact: Anna Collins - 0419 215 347
Email: arafuracalisthenics@gmail.com
Website: www.arafuracalisthenics.org.au
Facebook: www.facebook.com/arafuarcalisthenicsclubinc

Classes held at Malak Community Hall

Tinies: Saturday 9.00am - 9.45am
Future Stars: Saturday 9.00am - 10.00am
Sub-Juniors: Saturday 10.00am - 12.00pm
Juniors: Wednesday 5.00pm - 7.00pm

 

Dream Calisthenics

Contact: Ann-Marie Hughes - 0400 312 856
Email: secretary@dreamcalisthenics.org.au
Website: www.dreamcalisthenics.org.au
Facebook: www.facebook.com/dreamcalisthenics 
Postal Address: PO Box 254, Palmerston NT 0830

Classes held at Howard Springs School - Assembly Area & Dance Room

Tinies/Future Stars: Saturday 9.00am - 10.30am
Sub-Juniors: Saturday 9.00am - 11.00am
Juniors: Saturday 10.30am - 12.30am
Inters: Tuesday 5.00pm - 7.30pm

 

Resplendent Calisthenics College

Contact: Cassandra Smith - 0403 985 630
Email: resplendentcalisthenics@hotmail.com
Website: www.resplendentcalisthenics.com
Facebook: www.facebook.com/Resplendentcalisthenics
Postal Address:  GPO Box 173, Darwin NT 0801

No classes available in 2019

 

Top End Calisthenics Club

Contact: Karen Mellor - 0408 843 302
Email: dance@topendcalisthenics.org.au
Website: www.topendcalisthenics.org.au
Facebook: www.facebook.com/topendcalisthenicsclub
Postal Address:
 GPO Box 4332, Darwin NT 0801
 

Jingili Club

Classes held at Casuarina Baptist Church Hall & Ludmilla School Gym

Tinies – Saturday 9.00am – 10.00am
Future Stars – Saturday 10.00am – 11.30pm 
Sub-Juniors – Tuesday 5.00pm – 7.30pm
Juniors – Thursday 5.30 – 8.00pm


Palmerston Club

Classes held at Palmerston Senior College, Rosebery Middle School & Gray Community Hall

Tinies - Saturday 9.00am - 10.00am or Thursday 3.30pm - 4.15pm
Future Stars - Wednesday's 4.30pm - 6.00pm
Sub-Juniors (8yrs) - Thursday 5.00pm - 7.00pm
Sub-Juniors (9-10yrs) Thursday 5.00pm - 7.30pm
Juniors Tuesday 5.30pm - 8.00pm
Intermediates Monday 6.00pm - 8.30pm